Издавачи се утркују да штампају уџбенике

322

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Преузет текст из Вечерњих новости од 13. фебруара 2014. године.

Сваке године се повећава број књига за основне и средње школе. Зараду, у висини од 150 до 200 милиона евра, деле 74 фирме.

1

ТРЖИШТЕ уџбеника годишње вреди између 150 и 200 милиона евра, па се све више издавача утркује да узме део „колача“. Број уџбеника за које издавачи траже одобрење увећава се из године у годину, а само током 2013. у Завод за унапређивање образовања и васпитања стигло је на одобравање 537 рукописа књига за основне и средње школе.

Стручне комисије одобриле су 248, а одбиле 230 уџбеника. Технички су била неисправна 34, а у процедури за одобравање је 25 наслова. Пристигло је и 90 наслова за националне мањине.

Литературу за основце и средњошколце објављују чак 74 лиценцирана издавача. Процедуром одобравања уџбеника незадовољни су готово сви, и траже хитну измену закона.

– Имамо многобројне примедбе на постојећи нацрт закона о уџбеницима – каже, за „Новости“, др Зоран Аврамовић, директор Завода за унапређивање квалитета образовања и васпитања. – Централно питање је како доћи до што квалитетнијег уџбеника.

Рукопис прво прође рецензију у издавачкој кући, после иде у Министарство. Одатле одлази у Завод за унапређивање образовања и васпитања, чија трочлана комисија даје мишљење. Потом иде на гласање на Национални просвети савет (НПС), па поново у МПН.

– Потпуно је апсурдно да се на тај начин ниподаштава стручност наше комисије. Простим дизањем руке одлуку доносе људи који нису ни погледали рукопис – каже Аврамовић.

Да би нешто хитно требало мењати у процедури одобравања уџбеника слаже се и Оливера Крупеж, наставница са дугугодишњом праксом и председница подружнице Друштва за српски језик за Моравички округ.

– Наставници ми се често жале на пропусте које откривају у уџбеницима – каже наша саговорница. – Продукција је огромна и тешко је обезбедити квалитетну проверу садржаја.

ПИСАЊЕ РАЗГЛЕДНИЦА

У „ЕДУКИНОЈ“ радној свесци за српски језик за трећи разред основне школе постоји вежба писања разгледнице. Према речима Оливере Крупеж, примери нису стављени у шаљив контест, већ се од ученика тражи да напишу разгледницу у истом маниру.

Драги Перо,

Ја сам у Паризу. Много се лепо проводим и драго ми је што ниси овде. Ти увек чачкаш нос, а мени се то не свиђа. Биљана

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.