Projekat: „Jačanje partnerstva između specijalnih i redovnih škola u kontekstu obrazovne inkluzije“
— 01.01.2014 585Projekat Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i Unicefa „Jačanje partnerstva između specijalnih i redovnih škola u kontekstu obrazovne inkluzije“ je nastao kao potreba za unapređivanjem partnerske saradnje između škola za obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju i osnovnih i srednjih škola u šest gradova: Niš, Aleksinac, Prokuplje, Leskovac, Pirot i Vranje. Cilj je da se razviju potencijali i profesionalne kompetencije u školama za učenike sa smetnjama u razvoju i osnovnim i srednjim školama na lokalnom nivou. Uspostavljenjem i jačanjem saradnje među ovim školama (šest škola za učenike sa smetnjama u razvoju i dvanaest partnerskih osnovih škola iz istih opština), kao i sa drugim ustanovama na lokalnom i regionalnom nivou, unapređuje se obrazovno-vaspitni rad sa decom i učenicima sa smetnjama u razvoju i pruža stručna podrška nastavnom kadru i učenicima sa smetnjama u razvoju koji se nalaze u osnovnim i srednjim školama.
Učesnici seminara u okviru projekta su nastavnici iz osnovnih i srednjih škola, predstavnici stručnih službi, defektolozi i predmetni nastavnici iz škola za obrazovanje učenika sa smetnjama u razvoju.
U periodu od septembra 2011. do januara 2012. realizovane su planirane aktivnosti: održani su sastanci u pet opština na kojima je prezentovan projekat i uloga partnera u projektu; određeni su timovi za realizaciju aktivnosti (mapiranje/identifikaciju dece i učenika koji nisu obuhvaćeni obrazovno-vaspitnim radom, pružanje podrške učenicima i nastavnicima u osnovnim školama, uspostavljanje saradnje između stručnih službi, pripremljeni instrumenti za realizaciju aktivnosti i instrumenti za praćenje i evaluaciju).
U skladu sa planiranom dinamikom projekta, realizovane su sledeće aktivnosti:
- Održani su ugledni časovi u inkluzivnom odeljenju (učenici osnovne škole i učenici sa smetnjama u razvoju) iz predmeta srpski jezik, matematika i muzička kultura, u OŠ “Bubanjskih heroja“, Niš. Ukupno 54 učesnika (14.10.2011);
- Održan je seminar o stručnoj podršci nastavnicima za rad sa učenicima sa složenim smetnjama, 32 učesnika. Tema „Dete sa intelektualnim teškoćama“, u Školi za osnovno i srednje obrazovanje „14. oktobar“ u Nišu (22.10.2011);
- Održan je seminar o mapiranju/identifikaciji dece i učenika koja se nalaze van obrazovno-vaspitnog sistema. Teme: Identifikacija (mapiranje) dece van obrazovnog sistema i njihovo uključivanje u obrazovno-vaspitni sistem i Podrška učenicima sa smetnjama u razvoju u redovnoj školi, 20 učesnika. Seminar je održan u Školi za osnovno i srednje obrazovanje „ 14. oktobar“, u Nišu (10.11.2011);
- Održan je seminar o stručnoj podršci nastavnicima za rad sa decom sa smetnjama u razvoju u odeljenjima osnovnih škola, 20 učesnika. Seminar je održan u Školi za osnovno i srednje obrazovanje „ 14. oktobar“, u Nišu (10.11.2011);
- Održan je seminar o podršci stručnoj službi u školama. Tema „Partnerstvo specijalne i redovne škole na nivou stručne službe“,12 učesnika. Seminar je održan u Školi za osnovno i srednje obrazovanje „ 14. oktobar“, u Nišu (10.11.2011).
- Održan je čas matematike (u petom razredu) i čas srpskog jezika (u osmom razredu) u inkluzivnom odeljenju u dve osnovne škole u Nišu (OŠ „Stefan Nemanja“ i OŠ „Radoje Domanović“). Nastavu su realizovali profesori srpskog i profesori matematike iz ovih škola. Časovima je prisustvovalo 30 profesora iz partnerskih škola (23.12.2011).
- Održan konsultativni sastanak predstavnika Zavoda i Unicefa sa učesnicima projekta o aktivnostima i problemima koji su se javljali u toku realizacije. Sastanak je održan u Školi za osnovno i srednje obrazovanje „14. oktobar“, u Nišu (19. 3. 2012).
- Održani su časovi srpskog jezika, matematike i muzičke kulture u trećem razredu u inkluzivnom odeljenju u Osnovnoj školi „ 8. septembar“ u Pirotu (30. 3. 2012).
- Održan sastanak o realizovanim aktivnostima projekta i prezentacija kompjuterskog programa za prikupljanje podataka, u Školi za osnovno i srednje obrazovanje „ 14. oktobar“, u Nišu (20. 4. 2012).
- Održan peti supervizijski sastanak sa predstavnicima škola iz šest opština (Niš, Aleksinac, Leskovac, Pirot, Prokuplje, Vranje) o rezultatima realizovanih aktivnosti, prikaz primera dobre prakse u oblasti inkluzivnog obrazovanja, pripremanje IOP-a, uputstvo školama za aktivnosti u sledećoj školskoj godini – septembar (upis, program, podrška, itd.). Sastanak je održan u Centru za profesionalni razvoj zaposlenih u Nišu (7.5.2012).
Seminarima i uglednim časovima prisustvovalo je 114 nastavnika odnosno zaposlenih u školama za učenike sa smetnjama u razvoju i osnovnim i srednjim školama
Pored navedenih, u okviru projekta ostvarene su i druge aktivnosti:
- U okviru aktivnosti mapiranje (identifikovanje) potpisani su protokoli o saradnji sa predstavnicima domova zdravlja, centara za socijalni rad i odeljenja za društvene delatnosti u opštinama gradova Niša, Aleksinca, Pirota, Prokuplja i Leskovca, kao i institucijama i organizacijama na lokalnom nivou i školama za učenike sa smetnjama u razvoju; organizovan je obilazak porodica u kojima je evidentirano dete koje nije obuhvaćeno obrazovanjem; utvrđivanje okvira za bazu podataka o deci i mladima van obrazovno-vaspitnog sistema.
- Potpisani su protokoli o saradnji između škola za učenike sa smetnjama u razvoju i osnovnih škola u vezi sa podrškom učenicima sa smetnjama u razvoju koji pohađaju osnovne škole;
- Evidentirani su učenici kojima je potrebna pomoć i podrška;
- Evidentirani su učenici iz škola za učenike sa smetnjama u razvoju koji mogu da pohađaju osnovnu školu;
- Organizovano je pružanje stručne podrške roditeljima za rad sa učenicima sa smetnjama u razvoju koji se nalaze u osnovnim školama.