Обилазак манастира на Фрушкој гори
— 29.06.2016 605Завод за унапређивање образовања и васпитања, у суботу 25.06.2016. године, организовао је, за своје запослене, обилазак фрушкогорских манастира. Фрушка гора је 1960. године проглашена националним парком. Ова јединствена културно-историјска целина, утврђена је и за културно добро од изузетног значаја за Републику Србију 1990. године, а предложена је и за упис на листу светске баштине УНЕСКО-а.
Манастир Велика Ремета, једна од светиња која, поред осталог, плени звоником висине осмоспратне зграде, грађеним у барокном стилу. Према народном предању, саградио га је краљ Драгутин крајем 13. и почетком 14. века. У доба турске владавине, овај манастир је био запаљен и врло брзо обновљен. Скрнављен је још неколико пута у својој историји али и обнављан, први пут значајно 1982. године. Постоји претпоставка да је црква први пут фрескописана 1568. године.
Манастир Крушедол, задужбина деспотске породице Бранковић,Ђорђа Бранковића и његове мати Ангелине, по манастирској историји, сазидан је у период између 1509. и 1514. године. У њему су сахрањени српски патријарси Арсеније III Чарнојевић, Арсеније IV Јовановић Шакабента, војвода Шупљикац и други.Мошти породице Бранковић се и данас налазе овде и излажу се током великих црквених празника. Манастир поседује и богату библиотеку.
Манастир Гргетег представља мало православно царство па не чуди што се за Фрушку гору често може чути да је Српска или Мала Света гора. Ни данас се не зна чија је задужбина овај женски манастир из 15. века. Легенда каже да је га је подигао деспот Вук Бранковић како би ту сместио свог оца, монаха Германа.
Манастир Ново Хопово је током историје био епицентар многих збивања. У њему су мошти светог Теодора Тирона, хришћанског свеца из четвртог века. Овде је била отворена монашка и животописна школа да би људи научили да пишу и читају. У житију свете Ангелине стоји да је ктитор овог манастира био деспот Ђорђе Бранковић. Изграђен је у моравском стилу.
Ова посета протекла је у пријатном расположењу, проширила је знања о културном наслеђу и унапредила је социјалне односе међу запосленима.