Састанак Завода са представницима националних савета за образовање
— 30.11.2015 694Центар за развој програма и уџбеника је 18.11.2015. године организовао састанак са представницима националних савета за образовање при националним саветима националних мањина на којем је дискутовано о изменама и допунама постојећих наставних програма, предлогу плана уџбенка, статусу предмета матерњи језик са елементима националне културе и осталим актуелним проблемима у вези са образовањем ученика припадника националних мањина.
Састанку су присуствовали:
- представници националних савета за образовање: Светлана Золњан (национални савет Словака), Јасна Војнић (национални савет Хрвата), Анишоара Царан (национални савет Румуна), Марта Петкович (национални савет Мађара), Снежана Симонов (национални савет Бугара) и Есад Џуџо (национални савет Бошњака);
- представници Министарства просвете, науке и технолошког развоја: Јасминка Ален Перуничић, руковидилац Групе за образовање мањина и људска и мањинска права у образовању и Биљана Стојановић, руководилац Групе за координацију процеса придуживања у области образовања и науке
- представници ЗУОВ: Гордана Гордана Мијатовић, помоћник директора ЗУОВ, Елеонора Влаховић, руководилац Центра за развој програма и уџбенике, Александра Беоговић, саветни координатор за стране језике и језике мањина, Јелена Милићевић, саветник координатор за музичку културу, Анета Краљић Димитријевић, саветни координатор за ликовну културу, Александар Маринковић, саветник координатор за историју, Снежана Милошевић Јешић и Бојана Маринковић, саветнице координатори за разредну наставу.
Овај састанак су иницирали национални савети за образовање у жељи да се израде допуне постојећих програма у оквиру оних предмета чији су садржаји од интереса за образовање припадника националних мањина. Те допуне би у многоме дефинисале обим и садржаје програма што олакшава и унапређује давање стручне оцене квалитета уџбеника.
Овом приликом су представљене измене у предлогу плана уџбеника које се односе на уџбенике на језицима националних мањина као и принципи којима се ЗУОВ руководио приремајући овај документ.
На крјау састанка разговарало се и о стаутсу предмета матерњи језик са елементима националне културе, који је прилично добро регулисан у основном образовању и васпитању али у гимназијама и средњим школама готово да се не појављује. Зато је неопходно радити на томе како би ученици из основне школе несметано могли да наставе са изучавањем овог премета. Представници националних савета залажу се за то да статус буде много озбиљнији како би се ученицима пружила прилика да бирају овај предмет и евентуална злоупотреба школа кад је реч о организовању наставе изборних предмета.