STRUČNI SKUP „REFORME OBRAZOVANjA, OBRAZOVANjE I PRIVREDA – POGLEDI KOREJSKIH STRUČNjAKA“
— 23.11.2016 296Stručni skup, koji su organizovali Ambasada Republike Koreje i Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, na temu reformi obrazovanja i povezanosti obrazovanja i privrede iz ugla korejskih i srpskih stručnjaka, održan je 21. 11. 2016. godine.
Uvodnom rečju, prisutne je pozdravila dr Ana Langović Milićević, državna sekretarka MPNTR, ukazavši na važnost i vrednost iskustava onih zemalja, čije reforme obrazovanja daju dobre rezultate.
Gospodin Kićang Park, otpravnik poslova Ambasade Republike Koreje, obratio se stručnoj javnosti na srpskom jeziku, izrazivši zadovoljstvo činjenicom da delatnici obrazovanja u Republici Srbiji pokazuju veliko interesovanje za obrazovni sistem Republike Koreje i najavio potpisivanje memoranduma o saradnji Korejskog instituta za unapređivanje obrazovanja (KEDI) i Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.
Moderator stručnog skupa je bio prof. dr Zoran Avramović, direktor Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, koji je pozdravio sve prisutne, nazvavši događaj „uspešnim saznajnim danom“. Govoreći o brojnim izazovima koji se nalaze pred obrazovnim sistemom Republike Srbije, on je izdvojio dva – odnos obrazovnog sistema i tržišta rada i problem reformisanja škole. U svom obraćanju, prof. Avramović je ukazao na značaj događaja na kojima se mogu čuti pogledi stručnjaka iz drugih sistema koji su prošli značajan put u obrazovnim reformama, te iskoristiti njihova iskustva u pronalaženju najboljih rešenja.
Uvodnu reč u izlaganja korejskih stručnjaka je dala dr Bang Ran Rju, potpredsednica KEDI instituta, izrazivši zadovoljstvo što se, kroz ovaj skup, ukazuje prilika da se obrazovna javnost u Srbiji upozna sa radom institucije, te obrazovnim reformama i privrednim prilikama u Republici Koreji.
Dr Jun Jang Kim je kroz istorijski osvrt na privredni i ekonomski razvoj Republike Koreje obratila pažnju na tesnu povezanost privredne reforme sa promenama u obrazovnoj politici, naglasivši da su sve one nastale kao rezultat kontinuiranog praćenja svih uvedenih novina u proces nastave i pokazanih rezultata, a koji su se reflektovali na sve aspekte društva u celini.
Dr Misuk Kim je dala iscrpan prikaz stručnog i majstorskog obrazovanja u Republici Koreji, sistemske povezanosti škola, privrednih subjekata i univerziteta, istovremeno govoreći o perspektivama koje učenici mogu očekivati nakon završene majstorske škole u pogledu zapošljavanja, šansi za dalje školovanje i napredovanje, kao i mogućnostima sticanja znanja i iskustava na organizovanim praktičnim obukama u drugim zemljama.
O razvoju obrazovanja u Republici Srbiji, ciljevima, strategiji, motivaciji nastavnika i učenika, aktuelnim prilikama, važećim pravnim dokumentima kojima je uređen sistem obrazovanja i vaspitanja, govorila je mr Gordana Mijatović, pomoćnica direktora Zavoda.
Gojko Banović, rukovodilac Centra za stručno obrazovanje i obrazovanje odraslih, kroz izlaganje o stručnom obrazovanju u Republici Srbiji, dao je detaljan prikaz strukture srednjih stručnih škola, broju obrazovnih profila, mogućim načinima prevazilaženja teškoća sa kojima je suočeno srednje stručno obrazovanje. On je napomenuo da su u Srbiji, u školama u kojima su obezbeđeni uslovi, uvedena četiri obrazovna profila po modelu dualnog obrazovanja, a da je u planu još pet.
Nakon izlaganja panelista, usledila je plodna diskusija.